Colnago w Polsce

P54A7005

Fot. Łukasz Szrubkowski

COLNAGO – ROWERY MISTRZÓW W POLSCE

12/01/16eger

Czesław Lang i Henryk Charucki zostali przedstawicielami legendarnej marki rowerów Colnago w Polsce. O nowym przedsięwzięciu poinformował na spotkaniu w Veloart Studio & Cafe w Warszawie sam twórca kultowych rowerów, Ernesto Colnago.

Colnago był gościem specjalnym spotkania, w którym uczestniczyli nie tylko miłośnicy marki Colnago, ale również znakomici goście z kolarskiego środowiska. W centrum uwagi był jednak skromny Włoch, który ponad 60 lat temu w małym włoskim miasteczku Cambiago dał początek firmie znanej dziś na całym świecie. Zaczęło się od małego warsztatu, ale dzięki ciężkiej pracy i innowacyjnym rozwiązaniom w niedługim czasie marka Colnago zyskała ogromny prestiż. Do dziś wszystkie ramy są robione we Włoszech i jako jedyna firma wykonujemy je na wymiar, co do milimetra. Produkujemy nie na ilość, ale na jakość – tłumaczył Colnago. Na rowerach tej marki jeździli między innymi Eddy Merckx, Gianni Motta, Michele Danicelli, Giuseppe Saronni, Tony Rominger, Johan Museeuw, Moreno Argentin, Oscar Freire, Erik Zabel czy Alessandro Petacchi

Związki Colnago z Polską sięgają lat 80., kiedy to wicemistrz olimpijski z Moskwy Czesław Lang został pierwszym polskim kolarzem zawodowym. To właśnie w grupie Del Tongo-Colnago odniósł największe profesjonalne sukcesy. Niedługo po nim w tej samej grupie znalazł się Lech Piasecki, a obaj polscy kolarze triumfowali w Trofeo Baracchi – prestiżowych zawodach w jeździe na czas parami. Byliśmy jednymi z pierwszych, którzy testowali nowatorski pomysł Colnago – ramy karbonowe. Dzięki tym rowerom pokonaliśmy dystans 100 kilometrów ze średnią prędkością 54 kilometrów na godzinę. Dla mnie to zawsze były rowery z najwyższej półki, taki rower z duszą – powiedział Czesław Lang. Polska od zawsze miała fantastycznych kolarzy, a dziś osiągacie apogeum sukcesów. To co Czesław Lang wyczynia z Tour de Pologne, to coś pięknego. Ten wyścig jest organizowany na takim samym poziomie, jak Giro d’Italia– dodał Colnago.

Ernesto Colnago wspominał także rok 1979, kiedy to jego firma przygotowała specjalny rower dla Papieża Jana Pawła II. Był to model Mexico Oro, cały w kolorze złotym. Rower został przekazany Papieżowi osobiście przez Ernesto Colnago.Pamiętam, że Jan Paweł II podniósł rower i powiedział: Ale lekki! Szkoda że nie miałem takiego w dawnych czasach w Krakowie. A potem pobłogosławił cały świat kolarstwa. Byłem bardzo wzruszony – wspomina Colnago. Już rok później złoty rower wrócił jednak do fabryki i do dziś stoi w muzeum Colnago. Papież przekazał, że model jest zbyt wystawny jak na jego potrzeby i poprosił o zwykły, biały rower. Taki też dostał i to na nim jeździł podczas pobytów w Castel Gandolfo.

Oficjalnym przedstawicielem Colnago w Polsce jest firma Lang&Charucki. Razem z Czesławem robimy to z pasji. Ta marka jest czymś wyższym, dlatego bardzo starannie dobieramy partnerów w polskich miastach. Wybieramy takich, którzy znają się na sprzedaży rowerów z najwyższej półki – mówi Henryk Charucki, zwycięzca Tour de Pologne w 1979 roku. Takim partnerem w Warszawie jest właśnie Veloart.

Więcej o wyjątkowej historii rowerów Colnago znajdziecie na stronie Czesława Langa: www.czeslawlang.com

fot.: Małgorzata Pawlaczek / SZOSA

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału video z wizyty Ernesto Colnago w Polsce:

http://sport.tvp.pl/23559389/ernesto-colnago-mistrz-od-szosowek

 

DYSTRYBUTOR COLNAGO W POLSCE:
LANG & CHARUCKI SP. Z O.O.
Ul. Robotnicza 52A
53-608 Wrocław

Dane kontaktowe:

Email: rowery@colnagopolska.pl